Wymiana oleju

Wymiana oleju

Olej silnikowy jest jednym z najistotniejszych płynów znajdujących się w samochodzie, gdyż to przy jego pomocy zmniejszane jest tarcie poszczególnych elementów silnika podczas jego pracy. Zachowuje on silnik na właściwym poziomie czystości oraz wpływa na utrzymanie jego prawidłowej temperatury. Bez niego nie byłoby możliwe jakiekolwiek działanie silnika, a tym samym pojazdu.

Sama wymiana oleju jest niezwykle ważną czynnością serwisową, która odpowiada za prawidłowe działanie silnika samochodowego. W trakcie wykonywania tej usługi najpierw spuszcza się stary olej, usuwa zużyty filtr, by zamontować nowy oraz wpuszcza się świeży olej.

Są czynności istotne ze względu na konieczność usunięcia zanieczyszczeń nagromadzonych w filtrze, które mogłyby powodować różnego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu pojazdu. Stąd tak ważne jest, by dokonywać regularnej wymiany oleju.
Ponadto podczas tej czynności sprawdza się również obecność składnika smarnego, który jest niezbędny do tego, by olej zabezpieczał w należyty sposób silnik i wszystkie jego elementy. Zazwyczaj olej wymienia się co roku lub co 10-30 tysięcy przejechanych kilometrów.